[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Zdrava i uravnotežena prehrana djece jedan je od glavnih zaštitnih čimbenika zdravlja, jer u fazi rasta i razvoja energija i hranjiva vrijednost hrane nisu samo energija za svakodnevni rad, već i neophodna energija i materijal za rast i razvoj tijela. Adekvatna prehrana jača zdravlje, sprečava pojavu akutnih i kroničnih bolesti u djetinjstvu i smanjuje rizik od kroničnih zaraznih bolesti u odrasloj dobi ili kasnije.

Termin pravilna prehrana često se koristi, no rijetko kad je i objašnjen. On se odnosi na uravnoteženu, raznoliku, sezonsku prehranu koja osigurava dostatan unos, ali i omjer svih sastojaka hrane i tekućine. Pravilna prehrana djece sastoji se od 5 obroka, 3 glavna i 2 međuobroka. Količinu hrane u obroku potrebno je prilagoditi preporučenim energetskim potrebama za dob djeteta, aktivnosti, sposobnosti organizma za probavu, ali i sezonskoj dostupnosti.

Piramida pravilne prehrane poznati je slikovni prikaz poželjne zastupljenosti pojedinih kategorija hrane u prehrani. Ako hranu iz prehrambene piramide kombiniramo u svakodnevni jelovnik, na dobrom smo putu da dijete usmjerimo u poželjne prehrambene navike koje ono prenosi dalje na kasnije faze života.

Slika1. Piramida pravilne prehrane, preuzeto iz: Piramida zdrave prehrane – Zdravaprehrana7 (google.com)

Jelovnik

Vođeni navedenim, u Dječjem vrtiću Vinica,  za vrijeme trajanja redovitog programa, djeci nudimo 4 obroka.

Vrtićki jelovnici prikazani su na mjesečnoj osnovi po svim danima i svim obrocima u danu. Aktualni jelovnik izvješen je na ulazu u vrtić, ali ga možete preuzeti i u nastavku.

20.06.2022.- 24.06.2022. Jelovnik

27.06.2022.- 01.07.2022. Jelovnik