Projekt “BOJE”

U starijoj jasličkoj skupini ” Lavići” provodio se projekt “Boje”.

Ciljevi projekta bili su potaknuti djecu na spoznavanje svijeta koji nas okružuje prepoznavanje i imenovanje osnovnih boja (crvena, žuta ,plava) i zelene. Razvijati govornu komunikaciju kod djece ( slušanje i razumijevanje govora) te potaknuti bogaćenje dječjeg rječnika. Tijekom projekta poticali smo djecu na aktivnosti  koje potiču spoznajni razvoj, socijalno-emocionalni razvoj, govor i komunikaciju te tjelesni razvoj. Čitanjem i listanjem raznih slikovnica poticali smo i obogaćivali dječji rječnik.

U centru stolno – manipulativnih igara redovito smo djeci nudile didaktičke igre na temu BOJA pomoću kojih su djeca razvijala sposobnost manipuliranja predmetima ( umetanjem, pridruživanjem, grupiranjem).

Oformljen je i istraživački centar u kojem su djeci bile vrlo zanimljive taktilne vrećice, senzorne bočice, senzorne ploče sa materijalima različitih boja, struktura i oblika te šarene zvečke i taktilne ploče.

Provodili smo likovne aktivnosti- budući da likovno stvaralaštvo igra veliku ulogu u razvoju dječje kreativnosti, mašte, pamćenja i pažnje. Upoznali smo djecu s likovnim tehnikama (tempera,vođena boja, pastele, drvene bojice…) pomoću kojih smo se upustili u istraživanje boja, slikali smo prstićima i otiskivali dlanove.

U radu sa tijestom u boji, osim razvijanja fine motorika šake i prstiju ,djeca su imala mogućnost istraživati načine dobivanja sekundarnih boja miješanjem osnovnih.