2. SMOTRA DJEČJEG DRAMSKOG STVARALAŠTVA NA KAJKAVSKOM NARJEČJU “VINKAJČEK 2024.”

Kaj se voli,

Kaj se govori,

V riječi

V pesmi

Un živi.

I mi mali reči ga znamo!

I bumo ga čuvali

Da bi posle nas

I drugi reči ga znali.

Na našoj drugoj po redu smotri dječjeg dramskog stvaralaštva na kajkavštini „Vinkajček 2024.“ vladalo je veliko uzbuđenje i veselje. Sudjelovalo je pet vrtića i Dječji vrtić Vinica kao domaćin. Bez obzira što udaljenost između vrtića nije velika, svaki kraj ima svoj specifičan govor koji su djeca na današnjoj smotri sa ponosom i veseljem predstavila kroz govor, pjesmu i ples.

„Naj ne zgine, kaj je od starine“ svakako je moto, nositelj ove manifestacije.

Voditi brigu o našem kajkavskom jeziku, tradiciji i kulturi je naša obaveza, ne samo prema djedovima, bakama i roditeljima koji su nam ostavili nasljeđe nego i prema onima kojima ju mi ostavljamo – a to su naša djeca.

Smotru prati i izložba dječjih radova. Autori radova su djeca Dječjeg vrtića Vinica iz odgojnih skupina „Bubamarci“, i „Ježići“. Oni su uz pomoć svojih ukućana prikazali znamenitosti i obilježja našeg viničkog kraja te su u tome bili vrlo uspješni tako da zidove dvorane  danas krase dvorac Opeka, Zmržjak, pranger, vinogradi, vuzmenke te ostale ljepote našeg zavičaja.

Sudionici i točke sa kojima su naši mališani nastupili:

Dječji vrtić Vinica – Himna Vrtića

Dječji vrtić Vinica – “Jagica i Jurik”, mentori: Anica Matijašec, Sanja Vuksan, Tatjana Kokot, Bojana Banec

Dječji vrtić Bambi – “Na dvorišću”, mentor: Petra Liber

Dječji vrtić Ivančice – “Na sinokoši”, mentori: Vesna Marković, Kristina Gašparić

Dječji vrtić Zibeljko – “Naj ma prepovedati”, mentori: Ela Šprem, Davorka Gašparić

Dječji vrtić Zeko – “Ciankanje”, mentori: Igor Pšag, Monika Kanjir, Andrea Borak, Nikolina Martinčević

Dječji vrtić Čarolija – “Kokoši ne kukuričeju”, mentor: Mateja Dugalić