U srijedu 23.04.2025. naš je vrtić bio domaćin uspješne smotre dječjeg dramskog stvaralaštva na kajkavskom dijalektu – Vinkajček! Sudionici iz DV Bambi Sračinec, DV Cestica iz Cestice, DV Zibeljko Bednja, DV Čarolija Bikovec, i DV Varaždin, P.O. Biškupec uz domaćine DV Vinica izvelo je fantastične predstave na našem dragom kajkavskom jeziku, pokazujući nevjerojatnu kreativnost, spontani humor i nevjerojatnu energiju.
Smotru su otvorili domaćini, Dječji vrtić Vinica - skupina „Ježići“, predstavili su svoju vrtićku himnu te izveli predstavu „Bez kravice nema školice“ u kojoj su opisali kako se nekad morala prodati kravica da bi se dijete poslalo na studij u Zagreb.
Dječji vrtić Bambi iz Sračinca predstavom „Snoboki“ prikazao je prošnju djevojke u doba naših djedova i baka.
Predstavom „Što je što f selu“ djeca Dječjeg vrtića Čarolija iz Maruševca predstavila su zanimanja u selu i naglasila da je svaki posao vrijedan i važan.
Najveći pljesak publike dobila su djeca Dječjeg vrtića Zibeljko iz Bednje koja izvela predstavu „Suseda“ te na bednjanskom govoru prikazala razgovor između susjeda.
„Sveti Vuzem“ izveo je Dječji vrtić Cestica i prikazao nam kako se slavi Uskrs na selu i što sve mora biti u uskršnjoj košari.
Djevojčice iz Dječjeg vrtića Varaždin – Područni odjel Biškupec, izvele su predstavu „Varaždinka fakinka“ te prikazale život u gradu.
Ova manifestacija imala je za cilj očuvanje i promoviranje kajkavskog dijalekta, potičući djecu da se ponose svojim jezičnim naslijeđem. Iako je kajkavski jezik isti, djeca su se predstavila jezikom svojih sela, pokazujući bogatstvo i raznolikost naših dijalekata. Svaka predstava bila je jedinstvena, a publika nije mogla obuzdati smijeh i oduševljenje zbog spontanosti i šarma malih glumaca.
Djeca su briljirala na pozornici, a atmosfera je bila vesela i zarazna – svi su uživali u ovoj posebnoj prigodi.
Među prisutnima bili su i ravnatelji vrtića sudionika, koji su se zahvalili svim mališanima na trudu i predanosti. Na kraju, posebnu zahvalnost upućujemo našoj Općini i načelniku dr.sc. Branimiru Štimcu, koji je svojim angažmanom i podrškom omogućio da ovakvo događanje bude moguće i uspješno!
Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali i pomogli u organizaciji – veselo se gledamo i sljedeće godine!